Menu strony
zakupy linkbaby

W jaki sposób dobrać obuwie, aby było wygodne a także zdrowe dla stóp?

Niezwykle ważne są właściwie dobrane buty dla malucha. Dziecko ma stopę prawie płaską. Gdy zaczyna chodzić, jego stopy zmieniają kształt i dopasowują się do nowych zadań. Buciki dla dwu, trzyletniego dziecka winny być o 5-6 milimetrów dłuższe niż stópki, mieć okrągłe noski, by paluszki miały dość miejsca. Konieczna jest cholewka obejmująca kostkę. Najlepsze są buciki sznurowane.


Buty dla osoby dorosłej natomiast powinny być dobrane w taki sposób, by można było poruszać palcami oraz by do środka docierało powietrze. Dobrych butów w zasadzie nie powinno się odczuwać na stopach. Muszą zarazem ochronić przed urazami i wychłodzeniem w chłodne dnie. Wyściółka winna odpowiednio absorbować wilgotność i pozwalać stopie oddychać. Wówczas noga się nie spoci. Podeszwa ze sprężystego tworzywa tłumi wstrząsy, a delikatna cholewka nie będzie zaburzać krążenia .

Podologia to nauka która zajmuje się oceną wad, zniekształceń a także schorzeń stóp. Najczęstsze niedomagania tyczące się stóp to tzw. halluks oraz ostroga. () To zazwyczaj panie, które noszą buty z wąskim noskiem oraz na wysokich obcasach cierpią z powodu koślawych paluchów - halluksów. Skłonność do nich mają również panie z nadwagą jak też płaskostopiem.

Silny ból powoduje także pięta z ostrogą, czyli wyrośla, które tworzą się od spodu kości pięty. Uciskają one ścięgna a także więzadła pięty. Ból może być tak silny, iż uniemożliwi stawanie na chorej pięcie. Tę dolegliwość operuje się jedynie w szczególnych przypadkach. Leczenie polega na codziennej gimnastyce stopy oraz noszeniu wkładek które odciążą pięty. Fizykoterapia może pomóc usunąć stan zapalny oraz częściowo ból. Nieodzowne jest także pozbycie się zbędnych kilogramów oraz wkładanie obuwia z obcasami amortyzującymi wstrząsy, mających sztywne zapiętki, duże noski jak też dobrze wyprofilowaną wkładkę.


By ustrzec się kłopotów doradzam nabywać buty u sprawdzonych wytwórców (przykładowo obuwie clarks). Większość z nich oferuje również sprzedaż on-line. Sklep Clarks proponuje w swym asortymencie zarówno buciki dziecięce, jak również damskie oraz męskie, na każdą pogodę .
03-11-2022